Türkiye’de Rüzgar Sörfü

sina_atalay_rüzgar_sörfü
Sina Atalay. Alaçatı, 2019.

12 senedir rüzgâr sörfü hayatımda en çok emek ve zaman harcadığım alanlardan biri oldu. 2015’ten beri toplamda yüzden fazla kişiye sörf öğrettim ve sörfün onlar üzerindeki olumlu etkilerini hep gördüm.

Bu sporu daha da fazla insanın hayatına katmak için, sitemde rüzgâr sörfüne özel bir sayfa ayırmak istedim. Umarım buraları okuduktan sonra kendinizi ödüllendirip, hayatınızda sörfe bir yer açarsınız.

Türkiye’de sörf yapılır mı?

Sörf denildiğinde, insanların aklına hep dalga sörfü gelir, çünkü en bilineni odur. Fakat sörfün farklı çeşitleri de vardır. Bunlardan ikisi: rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü, Türkiye için çok uygun sporlardır. Dalga sörfünde, sadece sörf tahtasıyla dalgalar üzerinde kayarsınız. Rüzgâr sörfünde ise yelken ve rüzgâr yardımıyla kayarsınız.

Rüzgâr sörfü, uygun malzeme ve koşullar ile 100 km/saat gibi çok yüksek süratlere ulaşabilir.

Belki de düşündüğünüzün aksine, Türkiye’de rüzgar sörfü çok ilerlemiş durumdadır. Ege kıyısında, bol rüzgâr alan, sörf yapmaya uygun yüzlerce konum bulabilirsiniz.

Türkiye’de rüzgâr sörfüne nasıl başlanır?

Az dalgalı bir deniz, uygun rüzgâr, yaz sezonu ve bir sörf kulübü varsa sörf öğrenmek için her şey hazırdır. Yüzme konusunda kendinize oldukça güvendiğinizi varsayıyorum!

Türkiye’de bolca sörf kulübü ve sörf eğitmeni bulunur. İstanbul’da bile, sörf öğrenip malzeme kiralayabileceğiniz yerler mevcuttur. Buraya tıklayarak, TYF’nin (Türkiye Yelken Federasyonu) paylaştığı, rüzgâr sörfü okullarını görebilirsiniz. Yapmanız gereken, kendi konumunuza yakın bir sörf okuluyla iletişime geçmek ve ders almak istediğinizi söylemektir.

Rüzgâr sörfü yanlış koşullarda ve yanlış şekilde yapıldığında tehlikeli bir spora dönüşebilir. Dolayısıyla her zaman, sertifikalı bir rüzgâr sörfü eğitmeninin eşliğinde ilerleyip, eğitmenin söylediklerine uymalısınız.

Çocuklar kaç yaşında başlayabilir?

Günümüzde çocukların sörfe başlayabilmesi, yeni teknoloji hafif malzemeler sayesinde gerçekten çok kolaydır. Sörfe başlamadan evvel kesinlikle çocuk yüzme biliyor olmalıdır.

9 yaşında aldığım ilk sörf dersi.

Spesifik olarak, çocuklarda bir sörfe başlama yaşı yoktur. Çocuğun motivasyonuna ve malzemelerin uygunluğuna göre değişir.

Genel olarak, çocuk 6 yaşından küçükse, sörfe başlamasa bile board üstünde oynayıp denizin, rüzgarın ve malzemenin hissini almaya başlayabilir. 6 yaşında, sörfü denemek için ilk denemeler yapılabilir. 10-11 yaşlarında ise, genelde çocuklar, kendi başlarına sörf yapabilecek fiziksel ve zihinsel güce sahip olurlar (öğrendikten sonra).

Çocukların sörf öğrendiği ortam; dalgasız olmalı, sığ olmalı ve az rüzgârlı olmalıdır. Tabii ki de her zaman bu ideal koşulları yakalamamız mümkün olmaz. Koşullara göre öğrenme süreci kontrol edilmeli ve çocuğun motivasyonu yüksek tutulmalıdır.

Çocuklara sörf öğretmek, yetişkinlere öğretmekten daha farklıdır. Yetişkinler için adım adım sörf öğrenme kılavuzu çıkartılabilecekken, çocuklarda bu durum çok daha karmaşıktır. Yaşına, fiziksel gücüne ve psikolojisine bağlı değişir. En önemli faktör, çocuğun motivasyonunu yüksek tutmak ve sörf öğrenirken eğlenmesini sağlamaktır.

Çocuklarla tecrübesi olan profesyonel bir sörf eğitmeniyle başlayın. Grup derslerinden kaçınmayın, grup dersleri çocuklar için iyidir. Daha az sıkılırlar ve eğlenirler. Eğitmenin görevi, çocuklara işin teorisini ve tekniğini öğretmek olduğu kadar çocukların eğlenmesini de sağlamaktır. Eğitmenler, dersin bir kısmında çocuklarla sörf üstünde oyun oynayabilir, denge savaşları gibi yaratıcı oyunlar deneyebilir. Bu konuda eğitmenin tecrübesine güvenin.

Öğrenmek ne kadar vakit alır?

Başlangıç seviyesinde, kendi başınıza sörf yapabilecek seviyeye gelmeniz; eğitmen eşliğinde genelde 4-5 saatinizi alır. Bu 4-5 saatten sonra, hava koşulları uygunsa, başlangıç seviyesi malzemenizle denizde istediğiniz gibi açılıp başladığınız noktaya geri dönebilirsiniz. Bu başlangıç malzemesi dediğimiz ekipman, daha dengeli, kullanması kolay ve yavaştır. Dolayısıyla 4-5 saatle iş bitmez, sadece daha yeni başlar.

Eğitmen eşliğinde ders almaya ve pratik yapmaya devam ettikçe, daha ileri seviye malzemeler kullanmaya başlayıp, yüksek süratlere çıkmaya başlayacaksınız. İlk plane olduğunuzda, 30-40 km/saat hızlarına ulaşacaksınız. Daha sonra seviyeniz ilerledikçe, malzemeleri iyice geliştirip 50-60 km/saat hızlarına ulaşabilirsiniz. Bu hızlar için özel üretilmiş ve trim edilmiş Slalom malzemeleri gereklidir. Daha da yüksek süratler için üretilmiş Speed malzemeleriyle ise bazı spesifik konumlarda 100 km/saat hızlarına çıkılabilir. Böyle bir hıza çıkmak çok fazla tecrübe ve antrenman da gerektirir.

Slalom malzemesi. Alaçatı, 2019.

Şunu unutmayın, sörf öğrenmek hiç bitmeyen bir serüvendir. Tüm eğitmenler ve yarışçılar bile, hala tekniklerini geliştirmeye çalışırlar. Her denize çıktığınızda yeni bir harekete çalışıyor olmak ve ilerlediğinizi görmek de bu sporu bu kadar özel kılan yönlerinden biridir.

Alaçatı’nın önemi

Alaçatı, 2014.

Türkiye’de birçok yerde sörf öğrenebileceğinizi belirtmiştim. Fakat bunlar arasında, Alaçatı’nın yeri ayrıdır. Alaçatı, profesyonel eğitmenleri ve çok sayıda başarılı sporcusuyla bir dünya markasıdır. Gerek güvenli coğrafi konumu, denizinin dalgasız olması, sığ olması ve çok rüzgârlı olmasıyla; ülkemizde sörfün bilinmesine ve yaygınlaşmasına çok katkıda bulunmuştur. Adeta bir sörf öğrenme laboratuvarıdır. Pek çok insan sadece sörf yapmak için dünyanın farklı yerlerinden Alaçatı’ya gelmektedir. Dolayısıyla sörf öğrenirken kendinize bir Alaçatı tatil planı yapmanız, gelişiminizi çok hızlandıracaktır.

Ben 2019 ve 2020 yazlarında, Alaçatı Surf Paradise Club’da eğitmenlik yaptım. Büyüklük ve malzeme kalitesi bakımından dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te yer alan ASPC, 1995’ten beri Alaçatı’dadır.

Öğrenme yöntemi

Fiziksel bir hareketi öğrenmenin yöntemi kişiden kişiye değişir. Fakat genel olarak 3 ana yöntemle sörf hareketlerini (dönüşler, vs.) öğrendiğimizi söyleyebiliriz:

 1. Görsel: Video izlemek, fotoğraflara bakmak, diğer sörfçüleri izlemek vb.
 2. İşitsel: İşin teorisini ve hareketi kelimelerle ilişkilendirmek, “yelkeni kapa, yelkeni öne yatır” vb.
 3. Simülatör: Karada, simülatörde, çalıştığınız hareketi tekrar tekrar denemek. Suda belki 5 kere deneyebileceğiniz hareketi, karada 50 kez simüle edebilirsiniz.

İdeal bir öğrenme durumunda, bu üç kanaldan da bilgi alıyor olmanız, en verimlisi olacaktır.

Öğrenmek istediğiniz hareketin videolarını çeşitli kaynaklardan izleyin, eğitmeninizden dinleyin ve simülatörde hareketi parçalara bölerek çalışın. Küçük hareketleri tek tek çalışın ve hepsini birleştirip hareketin tamamını deneyin. Suya çıkıp deneyin. Hareketi doğal ve otomatik hissedinceye kadar denemeye devam edin. Unutmayın ki; hareketi her bir deneyişiniz, cebinize kar kalacaktır ve eninde sonunda sizi hedefinize ulaştıracaktır. Burada önemli olan, motivasyonu koruyup pes etmemektir. Bazı tavsiyeler:

 • Tek bir hareketi çalışmayın, birden fazla hareket çalışın. Tadını çıkartın.
 • Arkadaşlarınızla beraber sörf yapın, birbirinizi yorumlayın ve motive edin.
 • Mola verin. Yorgun zihin ve vücut iyi öğrenemez.
 • Karadayken bile, kafanızda hareketi en ince ayrıntısına kadar taklit ederek çalışın. Belli bir noktadan sonra sadece hayal gücünüzle, hareketi kafanızda tam anlamıyla yapıyor olacaksınız.
 • Her gün hareketleri kaç kere denediğinizi sayın.

Güvenlik ve kurallar

Rüzgâr sörfü, dikkatli olunmazsa tehlikeli bir spora dönüşebilir. Sörfe çıkmadan evvel kendi kendinize 5 temel soru sormalısınız:

 1. Fiziksel gücüm şu an sörf yapmam için yeterli mi?
 2. Hava koşulları, malzememe ve seviyeme uygun mu?
 3. Malzememde problem var mı? Doğru malzemeyi seçtim mi?
 4. Burası sörf yapmak için uygun mu?
 5. Eğer denizde bir şeyler ters giderse, benim burada olduğumu bilen biri var mı? Beni karadan takip eden biri var mı? Beni karadan takip eden biri varsa bile, beni alabilecek bir tekne veya sahil güvenlik var mı?

Bu sorulara geçerli cevaplarınız yoksa, sörf yapmamalısınız. Ayrıca yanınızda başka sörfçülerin olması ve sörf kulüplerinin olduğu bir konum her zaman daha iyidir. Sudayken uymanız gereken genel kurallar:

 • Limitinizi bilin, kendinizi veya başkalarını tehlikeye atmayın.
 • Balıkçılara ve teknelere yaklaşmayın.
 • Diğer sörfçülere yardım edin.
 • Doğaya çöp atmayın!

Daha fazla bilgi için bana yazabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.